Analytické myšlení

Říkají Vám něco pojmy konjunkce, disjunkce, implikace, ekvivalence?

Začneme rovnou zostra:

konjunkce

disjunkce

implikace

ekvivalence

Říkají vám něco tyto pojmy? Nejste si úplně jistí? Pak objednávejte naše jedinečné kurzy za bezkonkurenční cenu pouhopouhých… Jestliže si kurz objednáte do 10 minut, pak dostanete 16 dílnou CD sadu klasické hudby zdarma.

Tak nějak by naše kurzy v teleshoppingu propagoval Horst Fuchs. A ne, nejedná se pouze o samoúčelný rádoby vtip, při jehož čtení je vám stydno i za autora. Aniž byste to možná tušili, právě jste se setkali (nejen) s implikací v praxi. Většina z vás totiž tak nějak tuší, že:

1. Jestli si objednáte do 10 minut a dostanete CD sadu, je vše OK (pravidlo – složený výrok je pravdivý).

2. Jestli si však objednáte do 10 minut a nedostanete slibovanou CD sadu, pravidlo – složený výrok pravdivý není. Obchodník se dopustil nekalé obchodní praktiky a vy se můžete obrátit například na Českou obchodní inspekci.

Bystřejší z vás si uvědomili, že mohou nastat i další dvě situace. Ty nám ale pravdivostní hodnotu negativně neovlivní:

3. Jestli si neobjednáte do 10 minut a přesto dostanete CD sadu, pravidlo se této situace netýká a svým na první pohled trochu zvráceným způsobem je situace taky OK (pravidlo – složený výrok je pravdivý).

4. Jestli si neobjednáte do 10 minut a nedostanete tak CD sadu, pravidlo se této situace opět netýká, tedy OK (a pravidlo – složený výrok je pravdivý).

Všechny čtyři nabízené situace jsou složené výroky a jedná se o konjunkce. Pro zneplatnění pravidla – složeného výroku, implikace v zadání, použijeme tedy konjunkci tak, jak vidíme ve druhé možnosti.

A jsme-li u nekalých obchodních praktik, musím se vám zde omluvit. Vrhl jsem vás totiž hned na střední logickou a to bez znalostí ze základky. Vězte však, že v TSP vás čeká i vysoká.

Mám záchvat paniky, co teď?

Výroková logika není jediná oblast analytického myšlení. Setkáte se dále například s logikou predikátovou, s různými slovními úlohami, s kombinacemi množin a spoustou dalšího. Oddíl analytického myšlení je spolu s numerikou často přeskakován. Na tyto oddíly je však možné se nejkvalitněji připravit. Nebojte se a zkuste to.

Online TSP kurzy z pohodlí domova...

TSP kurzy v Brně