Rady a tipy pro kvalitní přípravu
Už víte, že se vás budou TSP týkat? Začněte s přípravou co nejdříve. Pokud chcete, aby příprava byla co nejefektivnější, držte se těchto rad:
1. řešení ve vlnách, přeskakování
Velkou chybou by bylo, pokud byste příklady řešili podle pořadí, nepřeskakovali a nevybírali si mezi nimi ty, které jsou Vám bližší. Takové chyby se dopouštějí většinou studenti, kteří přípravě nevěnovali dostatek času nebo ti, kterým nervozita nedovolí postupovat jinak.
2. hlídání času
Toto je velmi důležitý aspekt. I když se 100 minut zdá být dlouhá doba, věřte tomu, že Vám rozhodně stačit nebude. Nikomu. Test je nastaven tak, aby byl časově náročný. Proto si na vlastních hodinkách pečlivě sledujte, jak jste na tom. Pozor! Nedívejte se ale na hodinky po vyřešení každého příkladu, to by Vám paradoxně ubíralo čas a znervózňovalo. Doporučuji čas překontrolovat po každém subtestu.
3. zvážit tipování
Vzhledem k tomu, že se již od roku 2008 odečítá za špatnou odpověď 0, 25 bodu, musíte zvážit, zda příklad označíte, i když si nejste zcela jistí jeho správností. Rozhodně nedoporučuji tipování. Například v situaci, kdy opravdu netuším, o čem je v zadání řeč. Na druhou stranu, pokud zvažuji třeba jen 2 možnosti, vyplatí se mi trošku zariskovat.
4. práce se zadáním, zejména jeho důkladné čtení, vpisky, podtrhávání, značení
Zadání máte plně k dispozici, pište si do něho, škrtejte, podtrhujte důležitá slova! Značte si v zadání testu, který příklad jste již vyřešili, který nevíte (škrtnout). Poznačit si můžete i ty, ke kterým se chcete v průběhu testu vrátit. Katastrofou by pro Vás bylo, kdybyste na základě absence značení četli stejný příklad třeba třikrát (jsou velmi dlouhé a komplikované).
5. pozornost a maximální soustředění až do konce testu
Ze zkušeností vím, že studentům činí koncentrace velký problém. Vedla jsem již několik desítek kurzů a pokaždé, když se studenty píši zkušební testy, se o tom přesvědčuji znovu a znovu. První polovinu času jsou pisatelé čilí a optimističtí, ke konci časového limitu jim však docházejí síly. Jak si zlepšíte koncentraci? Vždy, když budete psát zkušební test (doma, v kurzu), nedávejte si přestávky. Pracujte vždy celou dobu, která je testu určena. „Dvacetiminutové zastávky nad TSP“ nejsou to pravé pro komplexní přípravu.
6. nepropadat panice
Snažte se zůstat v průběhu testu co nejvíce v pohodě. Téměř každý je překvapen obtížností testu. Nicméně TSP jsou nastaveny tak, že i ti nejlepší si mohou dovolit hodně chyb. Proto se nenechejte vyvést z duševní rovnováhy, věřte si.