Prostorová představivost

Dělá se Vám u řešení některých úloh špatně od žaludku? Jen u oddílu prostorové představivosti to však má objektivní opodstatnění.

Možná jste si TSP už zkoušeli a možná se vám u některých příkladů udělalo špatně od žaludku. Jen u oddílu prostorové představivosti to však má objektivní opodstatnění. Někdy totiž musíte představované těleso otáčet v hlavě tak dlouho a intenzivně, až z toho dostanete závrať.

Co si představit pod prostorovou představivostí?

Nebudeme si hrát na nějaké novátory. Představte si přesně to, co čtete. Vezměte útokem hračky mladších sourozenců a strkejte do krabice hvězdičku otvorem pro krychličku. Nejde to? Výborně, právě trénujete prostorovou představivost. Položili jste důležitý základ dovednosti potřebné pro studium na vysoké škole. Není na to trochu pozdě? Je i není.

Vzhledem k papírovému charakteru TSP se s podobným příkladem nesetkáte, setkáte se však zcela určitě se spoustou krychliček jiných. Ať už budou v tělesu chybět, nebo přebývat. Máte rádi hry s hracími kostkami? Tato záliba vás velmi pravděpodobně přejde při skládání rozložených kostek a určování, zda odpovídají vzoru v zadání. Zvláště dívky zde zúročí léta vystřihování papírových vloček a jiných obrazců z přeložených papírů. Máte rádi bludiště? Pak vězte, že pokud na něj v TSP narazíte, nebudete hledat východ, ale místo, kde jste se v něm ztratili a zoufale se rozhlížíte kolem sebe. Pomůckou vám bude jen půdorys bludiště a zobrazení toho, co na tomto místě vidíte.

Co ale pak můžu čekat od kurzu?

Mnozí se teď určitě ptají, na co chodit do kurzů, když máte všechny pomůcky pro trénink doma. Pravdou zůstává, že ačkoliv jde v určité míře prostorová představivost zlepšit, někdo pro ni vlohy prostě má a jiný ne (často se o prostorové představivosti mluví jako o vrozené schopnosti). Jedná se tak o nejvíc nespravedlivý oddíl. Schopnost vizualizace těles a následné orientace v prostoru, zrcadlení, rotace, atd. je klíčová a potenciál výkladu a vedení tak menší než v jiných oddílech. V kurzech vám však ukážeme krom našich vlídných tváří i různé pomůcky při řešení, obecně použitelná pravidla a řekněme „zkratky“. Ukážeme vám, že k vyřešení některých úloh tolik proklínanou prostorovou představivost možná tak úplně mít nemusíte.

Online TSP kurzy z pohodlí domova...

TSP kurzy v Brně