TSP se blíží a ty už teď cítíš, jak se ti zvedá tep? Žádný strach, nejsi v tom sám. Příprava na Testy studijních předpokladů se sice může zdát jako příliš velké sousto, ale není to důvod k panice. Stačí jen vědět, jak na to. Proto jsme pro tebe připravili 5 základních tipů, které ti pomůžou přežít TSPčka v pohodě a bez zbytečného stresu.
1.Nastav si denní plán a drž se ho
Jednou z největších komplikací úspěšné přípravy je chaos. Nevíš, kde začít, nebo se snažíš učit všechno najednou. Tip číslo 1? Plánuj! Sedni si a vytvoř si plán, který rozdělí jednotlivé dny tvojí přípravy do menších bloků. Začni tím, že si určíš, na které oblasti se nejvíce zaměřit (numericko-analytické myšlení, kritické myšlení, uvažování v anglickém jazyce). Rozvrhni si plán učení na každý den a dodržuj ho, ale nezapomeň, že potřebuješ i čas na odpočinek. Pomalu, ale jistě, to zvládneš.
Tip: Začátek dne, kdy máš na studium nejvíc energie, věnuj nejtěžším tématům. Lehčí látku nechej na později.
2.Střídání učení a relaxace je klíč
Někteří si myslí, že čím víc času stráví studiem, tím líp jim učivo „poleze do hlavy“. Přetěžování mozku ale není cesta k úspěchu. Příprava na TSP není sprint, ale maraton. Dopřej si čas na odpočinek, protože unavený mozek nemůže fungovat na sto procent. Zakomponuj do svého denního plánu přestávky na něco, co tě baví – může to být poslech hudby, procházka nebo seriál.
Tip: Na udržení vlastní disciplíny zkus techniku „Pomodoro“ – 25 minut soustředěného učení a poté 5 minut pauza. Délky jednotlivých intervalů si můžeš upravit podle svých preferencí.
3.Projdi si starší testy a simuluj reálné podmínky
Jeden z nejlepších způsobů přípravy je cvičné řešení starších verzí TSP. Nejenže díky tomu zjistíš, jaké typy otázek můžeš očekávat, ale taky zlepšíš svůj time management. Pokud míváš problémy se správným rozvržením času (a kdo by je neměl?), zkus si testy nanečisto s časovým limitem, jako bys byl už na zkoušce. Postupně uvidíš, kde se zbytečně zdržuješ, a co je potřeba zlepšit.
Tip: Po každém cvičném testu projdi své chyby a zaměř se na otázky, kde sis nebyl jistý.
4. Soustřeď se na náročnější oblasti
Není třeba být odborníkem na všechny části TSP. Test je vytvořený tak, aby ověřil různé dimenze tvého myšlení, takže je normální, že ti některé příklady půjdou lépe a jiné hůř. Místo toho, abys trávil hodiny nad tím, co už ovládáš, věnuj více času svým slabším stránkám. Není ostuda si přiznat, že potřebuješ víc času na numericko-analytické myšlení, pokud víš, že kritické myšlení máš v malíku.
Tip: Pokud už víš, ve které oblasti váháš, zkus najít nějaký online kurz nebo tutoriál, který ti ji lépe objasní.
5. Nezapomeň na mentální přípravu a pozitivní myšlení
TSPčka nejsou o znalostech, ale taky o správném psychickém nastavení a sebedůvěře. Pokud jdeš do testu s tím, že to nezvládneš, šance, že budeš úspěšný, klesají. Důležité je jít tam s čistou hlavou a s vědomím, že jsi pro to udělal maximum.
Pokud bys měl z přijímaček opravdu vážné obavy a nevěděl kudy kam, neboj se s tím svěřit někomu blízkému nebo dokonce odborníkovi na duševní zdraví. Každý problém se dá řešit mnohem snáz, když na něj člověk není sám. Nakonec je hlavní myslet na to, že žádný test tě nedefinuje jako člověka. A i když se ti nepodaří na sto procent, vždy to můžeš zkusit znovu.